ישנם תינוקות יונקים שלא פגשו בקבוק אף פעם, ישנם תינוקות שניזונים רק באמצעות בקבוק, וישנם תינוקות יונקים שמדי פעם מקבלים בקבוק. יש מצבים שהשימוש בבקבוק הוא כורח רפואי וישנם מצבי מעבר של צורך בשימוש חלקי או זמני בבקבוק, כשהכוונה לעבור להנקה בהדרגה.
חשוב להדגיש: האכלה מבקבוק מתייחסת גם לפורמולה וגם לחלב אם.
בכל מקרה שאימא "נאלצת" להשתמש בבקבוק, ובכוונתה כן להיניק, מומלץ להתייעץ עם יועצת הנקה, כיצד לשמר את תפוקת החלב, לשאוב, להאכיל מבקבוק וכיצד להחזיר את התינוק להנקה.
קיים הבדל מהותי בין הדרך שתינוק יונק ובין הדרך שהוא שותה מבקבוק.
בהנקה התינוק מקבל את החלב בקצב איטי, הוא מווסת בעזרת היניקה את קצב העברת החלב, עושה הפסקות יזומות, ולכן כשהתינוק יונק "הארוחה" שלו נמשכת יותר זמן מאשר האכלה מבקבוק.
מחקרים מראים שעצם האכלה מבקבוק מעודדת אכילת יתר כנראה משתי סיבות:1. הזרימה המהירה של החלב מהבקבוק.
2. תחושת השובע מגיעה לאחר כ-15 דקות מתחילת האכילה ולכן תינוקות "שמתנפלים" על הבקבוק וגומעים אותו תוך דקות ספורות, בסופו של דבר אוכלים יותר ממה שהם זקוקים.
אימהות רבות מפרשות, בטעות, את האכילה המהירה כרעב חזק: "הוא היה כל כך רעב, הוא טרף את כל הבקבוק בכמה דקות, ואז סוף סוף הוא נרדם".\כשמאכילים מבקבוק צריך לאפשר לתינוק לווסת את מעבר החלב מהבקבוק לפה על ידי האכלה איטית ומתונה מהבקבוק, הורדת קצב הזרימה כך שההאכלה מהבקבוק תהיה יותר דומה ליניקה מהשד שזו הדרך הפיזיולוגית המתאימה למערכת העיכול של התינוק: איטית, ובקצבים משתנים.קל יותר לחזור להנקה כאשר התינוק ניזון בכמויות אוכל סבירות ביחס לגיל ולמשקל שלו. הוא אינו צפוי "להתאכזב" מהזרימה האיטית יותר של החלב מהשד, כי כשהוא שתה מהבקבוק החלב זרם בקצב איטי ועם הפסקות יזומות בדומה ליניקה.
אם התינוק זולל מהבקבוק יותר ממה שהוא יכול להעביר בשד נוצר פער רב בין כמות החלב שהאם יכולה לשאוב בינתיים לבין מה שהתינוק אוכל מהבקבוק, אז האם צריכה לשאוב יותר פעמים כדי לספק נפח חלב רב יותר.
לסיכום: שיטת האכלה מווסתת מעודדת ומעלה את הסיכויים לחזרה להנקה מלאה וגם נכונה יותר עבור מערכת העיכול של התינוק ולצרכים ההתפתחותיים שלו.

כיצד להאכיל מבקבוק
כדי לעזור לתינוק לווסת את הזרימה מהבקבוק אחזי אותו בתנוחה זקופה מאונך לרצפה ואת הבקבוק מאוזן לרצפה. בין הבקבוק לסנטר זווית של 90 מעלות.

  • השתמשי בפטמה בעלת זרימה איטית ביותר, הכי איטית שאת מוצאת בשוק.
  • בעדינות הניחי את פטמת הבקבוק על השפה העליונה של התינוק, פעולה זו יוצרת גירוי והתינוק יפער פה גדול.
  • "הבריגי" בעדינות את הפטמה עמוק לתוך הפה של התינוק, בהדרגה שלא ירגיש רצון להקיא. השפתיים של התינוק צריכות להיות מונחת מסביב לפטמת הבקבוק כמה שיותר קרוב לבקבוק עצמו.
  • החלב צריך לעבור את החורים של הבקבוק וזהו. אין מה לדאוג מכניסת אוויר למערכת העיכול, שכן הגזים שתינוקות סובלים מהם הינם תוצר של מערכת עיכול שאיננה בשלה, ולא של אוויר שנכנס מהפה.
  • צריך לשים לב אם התינוק מוצף בחלב, את יכולה להחליש את הזרימה ע"י הפסקות יזומות או ע"י הטיית התינוק יחד עם הבקבוק מעט קדימה, עד שהזרימה נחלשת.

בכל מקרה זו השיטה המומלצת להאכיל מבקבוק, ובמיוחד כאשר רוצים לחזור להנקה, או לשמר את ההנקה במקביל.