Banner 1 Banner 2
054.3030901
מאדי

דניאלהנעים להכיר |

שלום לכולם! נעים מאוד, שמי דניאלה בן ציון, אני נשואה לרותם, אמא לנעם, ליעם ותמר, יועצת הנקה מוסמכת IBCLC ויועצת שינה לתינוקות וילדים. אני מלווה משפחות בנושאי הנקה, שינה והורות, בבתי חולים ובבית ההורים – החל מהצעדים הראשונים, מתמחה בשילוב הנקה ושינה, ומדריכה אמהות בנושא הנקה במחלקת יולדות בבית החולים "מעייני הישועה" בבני ברק.

בהסמכותי - יועצת הנקה מוסמכת IBCLC, יועצת שינה (מכללת בייבי לינק), בוגרת הכשרות והשתלמויות מקצועיות בתחומי הורות, הנקה, שינה, ורבות נוספות כגון: זוגיות אחרי הלידה, תמיכה בנשים אחרי לידה, פסיכולוגיה התפתחותית, מיומנויות האכלת פעוטות ויניקה, פגים, הנקה טבעית ועוד רבות. לימודי תואר ראשון באוניברסיטה העברית בירושלים דו-חוגי בבלשנות אנגלית ומדעי החברה – בדגש פסיכולוגיה של הגיל הרך, פסיכולוגיה התפתחותית, ותהליכי רכישת השפה;

כמו כל אמא לעתיד הבטחתי לעצמי שאהיה האמא הטובה ביותר: כבר בהריון עם הבכורה לפני כשש שנים פצחתי במחקר מעמיק על הורות בכלל, והנקה ושינה בפרט. בתחילה האמנתי שכל שלבי ההורות כבר תועדו, נכרכו והוקלדו, אך מהר מאוד נבלעתי לשטף הספרות, מקצועית ומקצועית פחות: מקצתה- מציפה ומפציצה בבליל תאוריות ומפרט טכני, ומקצתה– גם אם מאורגנת ובעלת הגיון - דורשת מחויבות טוטאליטרית והצהרת אמונים עיוורת לה בלבד.

המתח התגבר, לקראת הלידה עם ההתלבטות והתחזקות הרצון להניק, ולאחריה כהורה טרייה עם הנסיונות להלין את הילדה והילדים, ולשלב בין ההנקה להזנה.

ההנקה, שצוירה רק לפני הלידה כפלא אפוף מסתורין אך אינטואיטיבי לאם ולתינוק, הפכה להנדסת גרעין- כשנפרטה בספרות, ברשת, ובהדרכות לא מקצועיות למלאכה סבוכה בצונאמי נוקדני שמאבדים בו את הידיים והרגליים, הפטמות והשפתיים...

גם תחום השינה נהיה לשדה קוצים: ידוע שחוסר השינה של התינוק, ואי התמודדות נכונה עם בכייו ופחדיו, מעכבים ומסכנים את התפתחותו התקינה, הגופנית והנפשית.

ויש גם להודות על האמת: ההורות והאימהות אמנם שינו את חיי לטובה וללא הכר, אולם – מישהו, ואחר כך מישהם – שדדו אותי ואת בעלי משעות השינה שלנו! כמות ואכות נכונה של שינה הכרחיים גם לנו: חוסר השינה המאים על התפתחות הילד- פוגע גם בתפקודי הבית וההורים, חייהם עבודתם וזמינותם לילד ובני הבית האחרים.

מסתבר עוד שנהוג, ללא סיבה של ממש, להפריד ולבחור בין הנקה ושינה ראויה:
רוב מדיניות יעוצי ההנקה שוללת הכוונה בשינה, ורוב מדיניות יעוצי השינה – דורשת לפגוע בתזונה למשל בויתור על ההנקה בלילה.

מדוע על ההורים לבחור רק בסיפוק מלא אחד של הצרכים? או שינה – או הנקה?!

אז גיליתי, שבדומה ללמודי שחייה בהתכתבות - לעיתים ידע אינו מידע- ואין תחליף אמיתי לליווי אישי, מקצועי וחברי: כך התקימו משפחות לאורך ההיסטוריה-
בקהילה בה הידע עבר מפה לאוזן, מאם לבת, מיולדת לחברתה הטובה.

יעוץ ההנקה המקצועי שקיבלתי בצעדיי הראשונים כאימא הציל את ההנקה של בתי, השיב לי את הביטחון ביכולותי כאם, וכך גמלה ההחלטה בליבי להעניק ליווי מקצועי ואישי להורים ולהוות עבורם יד מרגיעה ומכוונת בדרכם החדשה.

עברתי הסמכה ליעוץ הנקה, למודת נסיון וקרבות למדתי ולימדתי גם יעוץ והדרכת שינה, וחשוב מאוד– למדתי לשלב: הנקה ושינה, תזונה נכונה ושינה, יכולים וצריכים ללכת זה בצד זה, יד ביד, משלימים זה את זה לבריאות והתפתחות מלאה, ולא אקסלוסיביים או באים האחד על חשבון האחר, הורה לא צריך לבחור– להלין נכון או להזין מיטבית: אפשר וצריך גם וגם.

אני מאמינה...

 • אני מאמינה שכל פעוט מיומו הראשון הוא אדם קטן: מערכת שלמה של צרכים גופניים ונפשיים, עם רצונות קטנים, עם אופי משלו, ועם אופק התפתחות שיש להגשים ולהרחיב. תפקידי לסייע להורים ביצירת מצע רך בדמות תנאים אופטימליים להתפתחותו, יחד עם התחשבות מלאה במעטפת השלמה - תפקוד ואורחות הבית, קריירות ההורים, האחים ובעלי החיים, וכל שאר המשתנים והקבועים בחיים. אני מאמינה ששילוב מוצלח של צרכי התינוק בשגרת הבית יאפשר הסתגלות אופטימלית ומהירה של הבית על דייריו.
 • אני מאמינה בשינה אכותית ומלאה לילד ולתינוק כהכרח לבית כולו: זהו צורך קריטי להתפתחות ותפקוד הילד, והכרחי לתפקוד הוריו, אחיו והבית. בלווי צמוד והדרגתי, ובתהליך מהיר יחסית, נלמד ללמד את הילד להרדם לבדו, נפתח דפוסי שינה בריאים, ונפטר מבעיות השינה והדיה בבית. כל זאת תוך התחשבות מלאה בצרכיו התזונתיים, בקבוק או הנקה.
  חשוב להדגיש: יעוץ שינה מושכל משלב שינה מיטבית יחד עם תזונתו, בקבוק או הנקה, ובכך משפר גם אותה ללא הכר: מבלי לחסוך בארוחות או לחילופין `לסתום` את הילד לפני השינה. כך תרומת יעוץ השינה לילד כפולה.
 • אני מאמינה שהנקה – היא מעין חבל טבור מחוץ לרחם, שיכול להפוך לאמצעי תקשורת מרכזי בין האם לתינוקה,
  לדרך טבעית לענות על צרכיו התזונתיים והבריאותיים, להזנה רגשית ונפשית של שני הצדדים, ולתחושת הגנה ובטחון, יחד עם קולך, מגע עורך וריחך.
  אני מאמינה שכל אם שרוצה וגופה איתה - תצליח להניק, אבל אין נוסחה אחת שמתאימה לכולן, ומתפקידי כאשת מקצוע – לסיע לכל אמא למצוא את סגנון ההנקה הנכון לה ולהצליח ביעדים שהיא מציבה לעצמה.
 • אני מאמינה ש-שינה והנקה יכולות וצריכות להשתלב טבעית, ושאפשר וצריך להעניק לילד תזונה אופטימאלית – יחד עם השינה האידאלית לו ולמשפחה.
  בפשטות - בכדי ללמד תינוק לישון – אין צורך לגמול אותו מהנקה!
  תינוק יכול לישון – ולינוק. וחשוב לא פחות: גם אמא (ואבא) תוכל לישון היטב – ולהניק, מבלי לוותר על שינה!
  אין שום גזירת גורל או בחירה אכזרית בין הנקה – לבין שינה לאם ולתינוק.
  כפי שאיננו מוותרים על הענקת חום ואהבה– רק כי אנו מעניקים לו מזון גג ולבוש, כך אין צורך ושגוי לוותר על מענה שלם לצורך בשינה ובתזונה יחדיו, תוך התחשבות בצרכי וערכי המשפחה.
לפרטים דניאלה 054-3030901