Banner 1 Banner 2
054.3030901
מאדי

קורס הכנה ללידה טבעיתהמונח לידה טבעית נולד לפני מספר עשורים כתגובת מחץ ללידות הרפואיות, אשר כללו התערבות רפואית גדולה ואשר אפיינו את הלידות בבתי החולים ברפואה המערבית המודרנית.


ההגדרה הכי קצרה וקולעת למונח זה מבחינתי היא: לידה נרתיקית שבה האישה מוותרת על שימוש במשככי כאבים רפואיים, ואם יש התערבויות רפואיות הן כורח המציאות ובהוראת הצוות הרפואי בלבד.


קצת רקע והרציונאל שמאחורי הרעיון


הלידות הרפואיות והמודרניות אפשרו לידות פחות כואבות, המחיר: הרבה יותר לידות ואקום ומלקחיים וכמובן ניתוחים קיסריים. החלמה יותר ארוכה וקשה לאחר הלידה ואימהות מתפקדות פחות טוב לאחר הלידה. מבחינת רצפת האגן, נזקים עתידיים לתפקוד שרירי רצפת האגן, בעלייה מתמדת. המצב הלא אידיאלי הזה הוליד גישות חדשות ותפיסות חדשות לשאלה כיצד אישה צריכה ללדת, כמובן שלא מהממסד הרפואי.


הגישות החדשות עודדו את האישה לקחת אחריות על הלידה שלה, לנסות ללדת ללא התערבויות רפואיות ולחוות לידות "אמתיות" ולא לידות אינסטנט. האפידורל הפך להיות מושמץ בצורה בלתי סבירה, אשם כמעט בכל דבר רע שעלול לקרות בחדר הלידה.


כדי לא לחטוא לאמת אציין כאן, שמחקרית לא הוכח אף פעם שהאפידורל מעכב לידות או מעלה את שיעורי הניתוחים הקיסריים והלידות המכשירניות. אבל במציאות התמונה שונה, בד בבד עם התפתחות הרפואה המודרנית וכניסת השחקן החדש בדמות האפידורל לחדר לידה, הלידות הפכו להיות לידות מאוד רפואיות. ארוכות, הרבה פיטוצין (חומר סינטטי שמחזק צירים), הרבה יותר לידות מכשירניות (ואקום או מלקחיים) וניתוחים קיסריים.


לידה כדרך הטבע או לידה עם התערבות רפואית?


על דבר אחד אין וויכוח ביין הממסד הרפואי ללא ממסד רפואי, לידות מכשירניות וניתוחים קיסריים אינם מומלצים, תמיד עדיף ללדת בלידה נרתיקית, טבעית או לא טבעית. ולמרות זאת חשוב מאוד לציין, ניתוח קיסרי, מאוד משתלם כלכלית לבתי החולים, הניתוח וגם האשפוז הארוך יותר.


בניגוד לרוחות החדשות ששמו את צרכיה הרגשיים של האישה במהלך הלידה במרכז, בתי החולים התעסקו בעיקר בשאלה: איך לילד עובר בריא ואימא שורדת פיזית את הלידה.תוסיפו לכך את הפחד המוצדק, כמובן, מתביעות רפואיות על רשלנות רפואית בלידה, שזהו התחום הכי חם בנושא תביעות רפואיות בסכומי עתק ותבינו מדוע מתנהלים כך בתי החולים ומי משלם את המחיר.


אז כיצד מתאימים את קורס ההכנה ללידה הקלאסי לקורס הכנה ללידה טבעית?


לכול קורס הכנה ללידה יש שלד, בסיס שמספק מידע לגביי תהליך הלידה, מה צפוי בחדר לידה, איך לתקשר עם הצוות הרפואי, הבנת מונחים רפואיים שקשורים בלידה, מהו נחשב מהלך התקדמות נורמאלית של לידה ועוד.


כמובן, שצריך לקחת בחשבון האם זו לידה ראשונה או שניה כשבונים את הקורס, ולכן תמיד אני מעדיפה קבוצות ממש קטנות או קורס הכנה ללידה פרטי, שמותאם אישית לצרכים של הזוג או הזוגות.


כשאישה בוחרת לנסות ללדת ללא משככי כאב היא בעצם צריכה ארגז כלים שיעזור לה להתמודד עם הכאבים בלידה. כל קורס הכנה ללידה מתייחס לסוגיית ההתמודדות עם הכאב בלידה, קורס הכנה ללידה טבעית יספק לך "ארגז כלים" עשיר יותר ומותאם יותר ללידה הטבעית. האישה וגם המלווה שלה בלידה צריכים להיות בטוחים שהם מבינים את הטכניקות להתמודדות עם הכאב ויכולים לשלוף אותן בקלות במידת הצורך ברגע המתאים.


אישה שהולכת לקראת לידה טבעית צריכה להרגיש מחוברת מאוד לגוף שלה, כדי להבין מה יעבוד הכי טוב אצלה.היא צריכה לתרגל הרבה מאוד כבר מהשלבים הראשונים של ההיריון טכניקות של הרפיה, ובהמשך לתרגל כמעט על בסיס יומיומי את הנשימות, התנועות, וכל מה שהיא לומדת בקורס כדי להתמודד עם כאבי הצירים ולדעת גם איך לקדם את הלידה שלה בשעת הצורך.


דולה יכולה להועיל מאוד בליווי הלידה הטבעית, לתרום לביטחון ולשלווה של היולדת ובן זוגה.
אם כך, הכנה ללידה טבעית צריכה להיות ממוקדת מאוד בהקניית קשת רחבה של כלים להתמודדות עם כאבי הצירים, ולתרגל הרבה מאוד עם האימא והמלווה את התרגילים, כדי שברגע האמת היולדת תוכל להשתמש בהם בטבעיות, בקלות ובצורה אפקטיבית, ולא תיכנס ללחץ מיותר.


בקורס ההכנה ללידה הטבעית אני מדברת על מה קורה אם התוכנית שלנו לא עובדת. כיצד לפעמים צריכים לקבל את המציאות ולהרפות מהחלום, כיצד לקבל את זה בנפש שלמה ולא להרגיש שהחלום התנפץ לנו. יולדת שתרגיש מתוסכלת, שתרגיש שכשלה בהשגת המטרה תתפקד רע מאוד גם בלידה וגם לאחר מכן באימהות.


השאיפה היא קודם כל ללדת תינוק בריא ואימא מאושרת, וזה לא מחייב לידה טבעית. המאמץ שעשית וגם הוויתור הם נשיות ואימהות במיטבה, וכל לידה באשר היא, מביאה התחלה חדשה ובסיס לאושר גדול.


ברוב בתי החולים יש היום נכונות רבה לעזור ליולדת ללדת בדרך טבעית, הגישה של הצוות בסה"כ חיובית, וברגע שאת בוחרת ללדת במסגרת של בית חולים (ולא בלידת בית), חשוב שתרגישי שאת בידיים טובות. תביעי את בקשותייך, תעמדי עליהן כל עוד לא נשקפת סכנה בריאותית לך או לעובר. חשוב מאוד לייצר תקשורת טובה עם הצוות הרפואי בכל לידה ולשמור על אווירה טובה בחדר לידה.