Banner 1 Banner 2
054.3030901
מאדי

שירותי דולה בלידה עם אפידורלישנה הסכמה, די גורפת, לגביי תפקידה המועיל של הדולה בלידה טבעית, לידה ללא התערבויות רפואיות. אישה שמתכוננת ללידה טבעית, תעדיף לרוב גם נוכחות של דולה בחדר לידה. הדולה תעזור לה להתמודד עם הכאבים בדרכים טבעיות, תעודד, תתמוך רגשית ופיזית לאורך כל הלידה ותשרה ביטחון בעצם נוכחותה הצמודה בכל התהליך.
אך מה תפקידה של הדולה (אם בכלל), כאשר אישה בהיריון מצהירה מראש: "דבר ראשון שאני עושה כשאני מגיעה לבית חולים – מבקשת (צועקת), אפידורל"?


ההצהרה הזו היא בעצם סוג של צורך חזק להרגיע,"אני לא הולכת לסבול בלידה שלי, יש פתרון לכאבי הצירים ואני הולכת על זה". האמת, מזל שהמציאו את האפידורל, וזה באמת יכול לאפשר לרוב הנשים ללדת ולסבול פחות, ובעיקר לא לפחד 9 חודשים מהלידה.


אבל המציאות היא קצת שונה, את לא מגיעה לחדר לידה ובפתח מחכה לך המרדים עם ערכת האפידורל. את מגיעה לחדר לידה ועוברת קודם כל תהליך שכולל מספר בדיקות מעבדה ובדיקות וגינאליות ולבסוף את צריכה להיות מחוברת למוניטור למשך זמן מסוים, כדי להשלים את התמונה.


רק לאחר שעברת את הבדיקות הללו מחליטים אם להכניס אותך לחדר לידה. מה גם שכשאת מגיעה לחדר לידה, תעברי תהליך קצר יחסית של קליטה, ורק אז יחברו אותך לאינפוזיה. יעברו עוד כמינימום 20 דקות עד שתקבלי לפחות שקית נוזלים אחת ורק אז תוכלי להיפגש עם המרדים (במידה והוא פנוי באותו הרגע ולא עסוק בהרדמה אחרת). עם המרדים תעברי תשאול וחתימות ורק לאחר מכן, תוך שאת כבר סובלת במידה כזו או אחרת מצירים תוכלי לקבל אפידורל.


הדרך לאפידורל המיוחל עוברת במספר תחנות וזה לא שאת מגיעה לחדר לידה והאפידורל קופץ מהתקרה ונוחת עליך


מעבר לכך, אף פעם לא מומלץ לקבל אפידורל כאשר הפתיחה היא מינימאלית ובכל מקרה לא כדאי לקבל אפידורל לפני פתיחה של 3-4 ס"מ, כי שכיבה ממושכת עלולה לתקוע את הלידה.
אם כך הדולה יכולה לעזור לך כל הדרך לאפידורל וגם לאחר שקיבלת אפידורל. לאחר שקיבלת אפידורל חשוב לעזור לך להיות בתנועה אפילו תוך כדי שכיבה כי אחרת הלידה יכולה להיתקע וזו בדיוק הסיבה לטענה שהאפידורל מעלה את הסיכוי ללידות מכשירניות (אפידורל או מלקחיים) ולניתוחים קיסריים.


הבעיה איננה בחומר של האפידורל אלא בסייד אפקט של השכיבה האפאטית לאחר קבלת האפידורל. הרי לאחר קבלת האפידורל יש נשים שלא מרגישות כלום, הן שוכבות בשאנטי ומחכות לפתיחה מלאה של 10 ס"מ. אך מה קורה כשהתינוק נתקע למעלה ולא יורד בתעלת הלידה, או שהצירים לא עובדים? דולה בלידה אפידוראלית יכולה לעודד אותך לנוע ולשנות תנוחות גם כשאת מחוברת לאינפוזיה ולצינורית האפידורל בגב ונדמה לך שאת לא יכולה לזוז. דולה תוכל לנסות לעזור לחזק את הצירים.


וכמובן עדיין הדולה בחדר לידה היא כוח עזר נוסף, עוזרת לתקשר עם הצוות, לפרש לך את מה שקורה במהלך הלידה וכמובן לעודד אותך ולתמוך בך רגשית לאורך הלידה.


סיכום:

  • עד שאת מקבלת אפידורל צפויות לך פרוצדורות רפואיות ארוכות.
  • האפידורל אמנם מקשה על תזוזה ושינוי תנוחות אך אילו הכרחיות בכל לידה, כדי לתת ללידה להתקדם ולזרום.
  • האפידורל יכול לתקוע את הלידה ולגרום אחר כך "למפל של התערבויות", ופה בדיוק התפקיד של הדולה, לנסות למנוע את זה.
  • גם אם את מתכננת לקחת אפידורל, אל תוותרי על קורס הכנה ללידה, הוא חשוב ביותר כהכנה לכל לידה.
  • לעולם אין לדעת כיצד הלידה תתפתח ויכול להיות שלא יספיקו לתת לך אפידורל (אבל עדיין יחכו לך 3 שעות של צירי לחץ).
  • ישנם גם מצבים רפואיים בלידה כמו עליית חום משמעותית של היולדת, או בדיקות דם רפואיות לא תקינות, שעלולים להביא להחלטה על אי מתן אפידורל בלידה.
  • לא תמיד האפידורל מצליח, ולפעמים ההצלחה היא חלקית. את יכולה להיות מורדמת בחצי צד וכואבת בחצי השני, או שהאפקטיביות של האפידורל לא ממש מספקת לך הרפיה מהכאבים.
  • אישה שמתכננת לקחת אפידורל ובסוף מוצאת את עצמה ללא אפידורל, יכולה להיכנס לחרדה ולתפקד לא טוב עקב כך. דווקא במקרה כזה הדולה היא מקור הרגעה קריטי.


וכמובן תפקיד הדולה המסורתי, לא חשוב באיזה לידה את, להיות אתך כל הלידה "באש ובמים" ולהעניק לך ליווי וסיוע רגשי בלידה