Banner 1 Banner 2
054.3030901
מאדי

תמיכת דולה בלידת VBACאם ילדת בעבר בניתוח קיסרי ואת רוצה לנסות הפעם ללדת בלידה נרתיקית, עליך להתייעץ עם הגניקולוג שלך לגביי ההיסטוריה הרפואית והמצב הנוכחי של ההריון. כמו כן, חשוב לוודא מה המדיניות של חדר הלידה שבו את מתעדת ללדת בנושא לידת VBAC.


חשוב שתדעי שלרופאים שונים יש דעות שונות על הנושא ולבתי החולים מדיניות לא אחידה. ישנם חדרי לידה המציגים אחוזים גבוהים יותר של לידות VBAC בהשוואה לאחרים. בשנת 2005 ירד אחוז לידות VBAC ל- 10% מכלל הלידות בארץ. הסיבה לכך קשורה בלחץ שמפעילות חברות הביטוח לעבור לשיטה האמריקאית של מיילדות מתגוננת (בפני תביעות נזיקין).

ארגון הבריאות הלאומי האמריקאי (NIH) יצא במרץ 2010 בהמלצות חדשות בנושא VBAC, התומכות בהרחבת הנכונות לבצע לידות VBAC. המגבלה שצוינה בהמלצות היא שלידות אלה צריכות להתרחש במסגרת בית חולים, כדי להעניק מענה מיידי למצבי חירום ולסיבוכים אפשריים. ההמלצות, שאומצו ע"י ארגוני בריאות נוספים, מדגישות שהגישה הגורפת לניתוחים קיסריים חוזרים צריכה להשתנות לגישה בה הרופא מסביר ליולדת את היתרונות והחסרונות שבניתוח קיסרי חוזר, ועל סמך מידע זה היא תוכל לבחור איך ללדת מתוך שיקול דעת מושכל.

סיכונים, סיכויים וסיבוכים של לידת VBAC

החשש הגדול בלידה נרתיקית לאחר ניתוח קיסרי הוא ביצירת קרע של דופן הרחם במהלך הלידה באזור הצלקת מהניתוח הקודם.

הגורמים שמשפיעים על רמת הסיכון:

•סוג הצלקת: אופקית או רוחבית.
•תפירת הצלקת: האם נתפרה בשכבה אחת או בשתי שכבות.
•כמה זמן עבר מאז הניתוח?
•האם ילדת בעבר בלידה נרתיקית?
•גורמים שקשורים בהריון הנוכחי: סכרת וגודל העובר.

VBAC בשטח – מנקודת המבט של דולה


כדולה שליוותה מספר לידות נרתיקיות לאחר ניתוח קיסרי אני יכולה להעיד שהמצב איננו מזהיר ואיננו תומך גם למי שמעוניינת לעבור לידת VBAC ונמצאה מתאימה מבחינה רפואית. לאורך רוב השהיה שלך בחדר לידה את צפויה להיות חשופה לניסיונות שכנוע לוותר על הרעיון.


גם במהלך הלידה עצמה, ישנם רופאים שעלולים להלחיץ, לבלבל ולתת לך תחושה שאת בסכנה. באחת הלידות הייתי עדה לרופאה שמאוד השתדלה לעזור ללידת VBAC ומולה רופא אחר שמנסה לרפות ידיים. זו אגב הסתיימה בלידת תינוק ואימא בריאים בלידה נרתיקית, מבלי לסכן את שלומם, ובהורדת הכובע של כל הרופאים בפני הנחישות של אותה יולדת, שלרגע לא התנסתה בחוויה שסכנה את שלומה או את שלום העובר.

דולה בעת לידת VBAC


אם יש לדולה יתרון בלידה רגילה, בלידת VBAC היתרון גדל פי כמה. בשל הלחץ שנוצר לפעמים, הנוכחות של דולה, כמי שיכולה להרגיע את הצדדים, היא חשובה ביותר ומאפשרת להוריד את רף הסטרס בחדר הלידה. אני מדגישה שהדולה אינה מתערבת בשיקולים הרפואיים של הצוות ותפקידה הוא לתמוך ולעזור וליולדת שהיא מלווה למצות את פוטנציאל הלידה, כדי לנסות להגיע ללידה נרתיקית.

נושא התמיכה הרגשית של היולדת והמלווה שלה בלידת VBAC משמעותי גם הוא. גם בלידה רגילה עלול להיות חשש ופחד מסוים שהיא תסתבך ועלול להיווצר לחץ, אך בלידת VBAC הכל טעון ומפחיד יותר. יש רגעים ומצבים בהם הדולה תוכל לעזור לך להחליט אם לסגת מהתוכנית המקורית או להמשיך לדבוק בה, כמובן שהכול בכפוף להוראות ולהמלצות הצוות הרפואי.

________________________________

לידת VBAC מנקודת מבט של אבא


הלידה הראשונה שלנו הסתיימה בניתוח קיסרי לאחר ששהינו כ-20 שעות בחדר הלידה. כ"כ מתסכל שלאחר שהייה ארוכה ומתישה לבסוף נאלצנו לעבור ניתוח קיסרי.

בהריון השני שלנו, אשתי מאוד רצתה לנסות ללדת רגיל ועל כן החלטנו להיעזר בדולה, כיוון שידענו שעם ניתוח קיסרי ברקע הסיכויים ללידה רגילה לא כל כך גבוהים. את סמדר, מאדי הרן פגשנו כחודשיים לפני הלידה, עברנו אצלה רענון לקראת הלידה שכלל הכנה תיאורטית ותרגול כדי להיות מוכנים כראוי (שהייתה בעצם כמו לידה ראשונה) ולהקל עליה.

ביום הלידה (כרגיל אצלנו היא ארוכה), הגיעה מאדי הישר מכנס בירושלים לחדר לידה בתל השומר לאחד שקיבלה מאיתנו צלצול. נכנסנו לחדר הלידה כ- 48 שעות לאחר ירידת מים. בגלל שהיא התארכה כל כך, הרופאים לחצו לעשות ניתוח קיסרי מיד ולסיים אותה כמה שיותר מהר.

הנוכחות של מאדי עזרה לנו להתמודד לא רק עם כאבי הצירים ותחושת החוסר וודאות, אלא גם עם הלחץ שהופעל עלינו מטעם הצוות הרפואי, ונתנה לנו כוח לעמוד על כך שכל עוד אין סכנה לעובר אנו נעבור אותה בצורה טבעית, וכך היה.

במהלך הצירים עמלה מאדי כדי להקל על אשתי וכדי לזרז ולהאיץ את הלידה. מיותר לציין כי האחיות לא היו נוכחות 100% מהזמן בחדר מפאת העומס המוטל עליהן ומדי פעם עברו כדי לראות כיצד מתקדמים, כך שרוב הזמן מאדי הייתה זו שתמכה ועודדה אותנו. אין לי ספק ולו הקטן ביותר כי אם מאדי לא הייתה איתנו, אישתי הייתה נאלצת לעבור ניתוח קיסרי נוסף.


בנוסף לתרגילים, העיסויים והתנוחות שזרזו את התהליך, הנוכחות של מאדי עזרה לי באופן אישי להתמודד עם תחושת האחריות העצומה ולהפחית את הלחץ לאורך כל הדרך. בסוף, 52 שעות לאחר ירידת מים, חלק מהזמן בשכיבה בגלל הניטור, צום ממושך וניתוח קיסרי ברקע וכנגד כל הסיכויים, נולד ליעם בריא ושמח בלידה נרתיקית.

על כן שמח אני להמליץ על מאדי.
אין בליבי ספק כי גם בלידות הבאות נרצה שתעמוד לצידנו.

רותם, אבא של ליעם

_____________________________


סיפור הלידה של עידני – דולה לידת VBAC


לאחר שעברתי ניתוח קיסרי בלידה הראשונה היה לי מאוד חשוב שבשנייה אני אחווה לידה רגילה, לכן חיפשתי דולה שתעזור לי לעבור אותה בקלות. לאחר חיפושים פניתי למאדי שעשתה אז סטאז` במסגרת לימודי ההסמכה לדולה. כשמצאנו את מאדי הייתי כבר בשבוע 36. היא הגיעה אלינו לפגישה ראשונה ומיד התאהבנו.


היא הפעילה את קסמיה והעבירה אותנו "רענון" והכנה ללידה השנייה. נתנה לנו טיפים כיצד למשוך זמן בבית עד ההגעה לבית החולים עם נשימות ותרגילים ולימדה את בעלי עיסויים שיקלו עליי את הכאבים של הצירים. לאחר יומיים של צירים בבית, ביקור במיון יולדות וניסיונות חוזרים של הרופאים להניע אותי לעבור שוב ניתוח קיסרי יזום, התייעצנו עם מאדי והחלטנו שהגיע הזמן לגשת לבית החולים.


כאשר הגעתי הייתי כבר בפתיחה של 6 ס"מ, כמובן שמיד הקפצנו את מאדי. הכניסו אותי לחדר הלידה ומאדי הגיעה מיד עם תיק מלא "הפתעות": שמן לעיסוי, תה לבעלי, פירות וכו`. בעלי יצא להתאוורר קצת ומאדי נשארה איתי. לאחר שהכניסו אותי לחדר הלידה ועד מתן האפידורל מאדי עזרה לי והזכירה לי איך להתמודד עם הצירים. קיבלתי אפידורל במינון מאוד נמוך וזה היה מצוין כי הרגשתי את הצירים, אך לא בשיאם ויחד עם העזרה של מאדי התמודדתי איתם מצוין.


צירי הלחץ נמשכו שעתיים וחצי. מאדי עזרה לי מאוד והזכירה לי איך צריך לדחוף נכון (כדי לא לעשות נזק לרצפת האגן). בעזרתה הנפלאה כבר ממש ראיתי את הסוף עד שנכנסה רופאה מתלמדת היסטרית שהחליטה שהיא מיד מכניסה אותי לחדר ניתוח, כי התינוק נמצא במצג מצח. לאחר ההלם הראשוני וניסיונות שכנוע רבים הרופאה הסכימה לעשות בחדר הניתוח ניסיון אחד של ואקום מכיוון שהראש של העובר כבר היה לגמרי בתוך התעלה.


לאחר ניסיון אחד של ואקום עידן יצא לעולם ברוך השם!!!

מאדי המדהימה, המתינה כל הזמן בחדר ההמתנה ולא השאירה אותנו רגע לבדנו. לאחר שתפרו אותי והעבירו אותי לחדר ההתאוששות היא באה אלי נתנה לי ספריי לתפרים ושאלה לשלומי. בבוקר ראינו את סימני הואקום על המצח של עידן (מאדי ראתה מיד אבל לא רצתה להלחיץ אותנו). בדיעבד הסתבר שהתינוק ירד בתעלת הלידה עם מצג מצח ולא ראש מה שגרם לכך שהפרוצדורה של הואקום היתה די מסוכנת בעבורו, ואף אחד מהרופאים לא הסביר לנו את זה. לאחר תקופה מסוימת, בעדינות ובזהירות, כדי לא להלחיץ אותנו, סמדר בקשה מאיתנו לספר לרופא הילדים של עידן את מהלך הלידה, כדי להיות בטוחים שאין כל בעיה. בסיכומו של דבר, היתה לי לידה קשה מאוד אבל בזכות הליווי של מאדי היא הצליחה להרגיע אותנו ולעזור המון.