Banner 1 Banner 2
054.3030901
מאדי

הנקה

> כאבים בהנקה

ישנן מספר סיבות לכך שנשים שמניקות חוות קשיים בהנקה, כאשר הבעיה הכי שכיחה היא - הנקה שמלווה בפצעים, סדקים וכמובן כאבים נלווים.


הסיבות שבגינן נשים חוות כאבים בהנקה הינן:


 • סיבות שקשורות בתינוק.
 • סיבות שקשורות במבנה ובפיזיולוגיה, או במבנה האנטומי של השד.
 • בעיות שקשורות לטכניקה של ההנקה, בשפה מקצועית LATCH, חיבור או היצמדות.

הבעיות הכי נפוצות הינן בעיות הנובעות מחיבור והצמדות לא טובה של התינוק לשד והן גם הבעיות שהכי קל לפתור אותן. לפעמים פגישה אחת עם יועצת הנקה אשר במהלכה היא צופה בהנקה, מתקנת לכם את החיבור ומתאמנת יחד איתך על החיבור, תפתור את הבעיה.


הנקה לא אמורה להיות מלווה בפצעים ובסדקים, אך אם זה מה שההנקה גורמת לך וכל מה שאת עושה זה לשים משחה, את לא באמת עוזרת לריפוי ולפתרון יסודי של הבעיה.
כל עוד החיבור לא טוב, הפצע ייסגר מעט, אך יחזור שוב.


סיבות הקשורות בתינוק


רבות הן הסיבות הקשורות בתינוק ואמנה אחדות שהן הכי נפוצות.


 • תינוק שנולד עם "לשון קשורה" - המיתר מתחת ללשון עבה או קדמי מדיי ולא מאפשר תנועתיות אופטימלית של הלשון בזמן ההנקה. עקב כך התינוק עושה קומפנסציה עם הפה והשפתיים וכתוצאה מכך, ההנקה יכולה מאוד לכאוב. יועצת הנקה מאבחנת את הבעיה ושולחת למומחה פה ולסת תינוקות, כדי לשקול התרה של המיתר. זהו תהליך פשוט מאוד, שאינו מלווה בכאבים (לא בשלב הזה). בהרבה מקרים הבעיה תיפתר מייד והתינוק יצליח לינוק בצורה הרבה יותר אפקטיבית.
 • תינוק עם טונוס שרירים גבוה או נמוך (מכל סיבה שהיא)- באחד מהמצבים הללו, יכול להיות שתהיה בעיה ביצירת ואקום או שהמציצה תהיה מאוד חזקה וכואבת. כאשר ההבחנה היא בעיית טונוס שרירים, ניתן לעזור ע"י הפניה לקלינאית תקשורת לתינוקות, או במצב קל, להנחות את האימא לגביי תרגילים לשיפור המציצה, או להרפיית טונוס השרירים. כמו כן, לעיתים ניתן להמליץ על טיפול קרניו-סאקרל, מיוחד לתינוקות.
 • תינוק לאחר לידת ואקום – עלול לסבול מכאבים באזור הקרקפת (שכמובן, עוברים לאחר מספר ימים) ופעולת היניקה יכולה להיות יותר כואבת עבורו, מה שיכול לשבש את יצירת הואקום ולגרום לכאבים בהנקה.
 • תינוק שנולד לפני הזמן – לעתים, תינוק שנולד לפני הזמן הינו בעל פה קטן יותר בהשוואה לתינוקות שנולדו בזמן. כתוצאה מכך, יתכן שהמציצה והנשימה שלו עדיין לא מאורגנים. מצב זה עשוי לפגוע זמנית, בהיצמדות לשד. במקרה זה צריך לחשוב על פתרון זמני, כדי "להציל" את ההנקה.


סיבות אימהיות המובילות למצב בו הן חשות כאבים בהנקה


 • אישה שמאוד רגישה למגע באזור הפטמות בלי קשר להריון ולהנקה, עשויה לסבול מרגישות יתר של הפטמות בהנקה. במצב זה שימוש זמני או קבוע בפטמות סיליקון עשוי להקל על הכאב.
 • אצל אם שסובלת מגודש רב לפני ההנקה, החל מהיום השלישי ללידה, עשוי להיווצר מצב שמקשה על התינוק להתחבר ומלווה בכאב רב. במקרה זה נעזור לאם לפתור את בעיית הגודש וכתוצאה מכך הכאב, שהוא הבעיה המשנית יפתר גם כן.
 • אצל אישה בעלת פטמות מאוד ארוכות או רחבות עשוי להיווצר מצב שמקשה על התינוק היונק להתחבר נכון לשד. גם פטמות שטוחות יכולות להקשות על התינוק להתחבר לשד, במקרים מסויימים.
 • כאבים על רקע עצבי או בגלל הפרעות בזרימת הדם לאזור הפטמה – לכאבים אילו יש תופעות מיוחדות, וצריך לאבחן אותם ובהתאם לכך לטפל בבעיה.


לסיכום: כאבים בהנקה הם תופעה שכיחה מאוד בעיקר בהתחלה של ביסוס ההנקה, לרוב יעוץ הנקה מקצועי יכול להקל על הכאבים ולפתור את הבעיה.

לקריאה נוספת
נורות אדומות בהנקה כאבים בהנקה הנקה בשילוב עם פורמולה/תחליף חלב אם האכלה מבוקרת מבקבוק


« חזרה למאמרים