Banner 1 Banner 2
054.3030901
מאדי

טיפול ביילוד

> קרניו סקראל מהיום הראשון...
מאת: שרונה חלילי MBA, B.Sc
מרפאה גוף-נפש, קרניו-סקראל והילינג

תרפיית הקרניו סקראל היא תרפיית גוף-נפש, הנעשית במגע עדין ועמוק, המלווה לעיתים גם בדיאלוג. השיטה מאפשרת לשחרר חסימות הקיימות במערכת העצבים המרכזית, בנוזל המקיף אותה וברקמות הרכות. זוהי תרפיה עדינה מאוד, המתאימה אפילו לתינוקות בני-יומם, והיא יעילה במיוחד לטיפול במגוון בעיות בתפקוד החושי, התנועתי, הרגשי והרוחני.
התרפיה הוגדרה על ידי מגזין הטיים כ"אחד הטיפולים הבלתי קונבנציונליים המבטיחים, הבטוחים והיעילים ביותר".

מהי המערכת הקרניו סקראלית?
המערכת הקרניו סקראלית נעה על ציר עמוד השדרה וכוללת את עצמות הקרניום (עצמות גולגולת, פנים ולסת), הסקרום (העצם הגדולה בקצה התחתון של עמוד השדרה), עמוד השדרה, קרומי המוח והנוזל השדרתי המקיף את מערכת העצבים המוח, מגן על מערכת העצבים ומזין אותה. דופק גולגולתי או דופק קרניו-סקראלי הוא התנודה שיוצרת זרימת הנוזל התוך מוחי בגוף.
מערכת קרניו-סקראלית היא המערכת הפיזיולוגית הראשונית המתהווה אצל העובר ברחם והיא גם המערכת האחרונה המפסיקה לתפקד. למעשה, זוהי מערכת הנשימה הראשונית והיא משמעותית במיוחד להתפתחות הפיזית, הרגשית והרוחנית. כאשר יש חסמים במערכת זו, היא אינה יכולה לממש את הפוטנציאל שלה - דבר העלול להתבטא במחלות, בחולשה של המערכת החיסונית, בכאבים שונים, בבעיות רגשיות ועוד.

אילו בעיות ניתן לפתור בעזרת טיפול קרניו סקראל לתינוקות?
חוסר איזון במערכת הקרניו סקראל משפיע, בצורה ישירה, על המוח וחוט השדרה ולכן יכול לגרום לקשיים בתפקוד התנועתי, החושי, השכלי והרגשי. תרפיית קרניו סקראל אפקטיבית למגוון רחב של מצבים, כולל התפתחות תקינה של התינוק, קשיי יניקה, כאבים, הפרעות קשב וריכוז, בעיות במערכת חיסונית, קשיי עיכול, קשיי נשימה, מצבים כרוניים ועוד.
טיפול קרניו סקראל יכול להקל על נשים בהריון ולעזור בהכנת הגוף ללידה, והוא מומלץ גם לתינוקות וילדים, ובעיקר לפגים הסובלים מבעיות שונות.
טיפול קרניו סקראל אפקטיבי גם למצבים רגשיים בהם התינוק עדיין לא יכול לבטא את רגשותיו וצרכיו באופן מלא, ובנוסף למגע העדין מתווספת גם התכוונות וחיבור לתדר הפנימי של התינוק. חיבור שמאפשר שחרור רגשי ונוטע בו תחושת בטחון.

מה קורה לתינוקות שלנו בלידה?
במהלך לידה, עובר גופו של התינוק תהליכי "סחיטה ועיסוי", באופן היוצר תזוזה של עצמות הגולגולת כך שהן חופפות ועולות זו על זו, כדי לאפשר לראש התינוק לעבור בקלות דרך מעבר הרחם. כשהתינוק יוצא לעולם, עצמות הגולגולת שבות למנח הקודם שלהם וזהו למעשה טיפול הקרניו-סקראל הטבעי הראשון שתינוק מקבל.
  • בלידות ארוכות מהרגיל, בהן התינוק משתהה זמן ארוך בתעלת הלידה , ישנם מצבים בהן עצמות הגולגולת נותרות חופפות (כלומר: עולות זו על זו), ובאמצעות טיפול קרניו-סקראל ניתן להחזיר את העצמות למנח הטבעי שלהן יותר מהר (כמובן שבסופו של דבר הן יחזרו למנח שלהן גם באופן עצמוני.)
  • בלידות בהן מתרחשת משיכה של התינוק (הן בלידות רגילות בהן אין המתנה ליציאה הטבעית של התינוק והן בלידות מכשירניות כמו וואקום ומלקחיים) - עלול להיווצר נזק ברקמות הרכות ובנוזל התוך-מוחי באזור הצווארי של התינוק. בלידת וואקום מופעל בד"כ לחץ על הראש, אשר יכול ליצור מתח ברקמות המוח, באופן העלול לגרום לתחושת מתח פנימית, טונוס בשרירים, בכי בלתי מופסק, קושי ביניקה ועוד. במקרים אלה,נדרשים מספר טיפולים של קרניו-סקראל כדי לשחרר את המתח הפנימי ולאפשר זרימה תקינה של נוזל המוח.
  • הנקה לאחר לידת ואקום - לידת ואקום עשויה להשפיע על היכולת של התינוק לינוק בימים הראשונים. לידת ואקום יכול לגרום לתינוק להיות עייף יותר, יכול להיות שהתינוק יסבול מלחץ באזור הגולגולת ולעיתים הלסתות שלו יטו להיות הדוקות, מה שמפריע לפתיחה רחבה של הפה ולהיצמדות טובה אל השד ליניקה. במקרים אלה, טיפול קראניו-סקרל, לצד עיסוי סביב הלסתות עשוי לשפר את המצב ולהקל על התינוק לינוק.
  • ניתוח קיסרי נעשה בצורה חדה ללא התהליך ההדרגתי של יציאת התינוק לאוויר לעולם, וללא "העיסוי" והסחיטה" שתינוק חווה בלידה וגינאלית. תהליך זה משפיע הן ברמה הרגשית על התינוק והן ברמה הפיזית, ועלול ליצור חוסר איזון של עצמות השלד, הרקמות והנוזל התוך מוחי.

מה קורה בטיפול קרניו סקראל?

לדבריו של דר` אלדג`ר מארה"ב, כל תינוק צריך לקבל לפחות טיפול אחד של קרניו-סקראל מיד לאחר הלידה, כדי לאפשר סנכרון מחדש של המערכת הקרניו-סקראלית על מרכיביה.
בטיפולים שלי אני משלבת טיפול הן באם והן בתינוק, היות ואני מאמינה שהם מערכת אחת מחוברת זו לזו. בשל החיבור העמוק בין האם ובין התינוק, תחושותיה של האם עוברות לתינוק ולהיפך, במערכת סימביוטית שחלקיה משפיעים זה על זה. תרפיית קרניו סקראל היא תרפיה חיונית, שמטרתה להקל על הסימפטומים שעלולים ללוות את התינוק והאם ואף למנוע בעיות פיזיות או רגשיות עתידיות.

 

שרונה חלילי MBA .B.Sc
מרפאה גוף-נפש, קרניו-סקראל והילינג
052-5512229

לקריאה נוספת
קרניו סקראל מהיום הראשון... מדידת חום לתינוק מה לצפות כשהתינוק נולד למה תינוקות בוכים ? בדגש על הימים הראשונים לאחר הלידה


« חזרה למאמרים