Banner 1 Banner 2
054.3030901
מאדי

הנקה

> הנקה וצהבת ילודים
                                                                                                                                        נובמבר 2013
כ- 40% מהתינוקות מפתחים צהבת ילודים ביום השני או השלישי לאחר הלידה, לא מדובר ב"מחלה", יותר מדויק להגדיר כתופעה שקשורה לחוסר הבשלה של הכבד.
הנקה של תינוק עם צהבת יכולה להיות מאתגרת, במיוחד אם הוא נמצא בפוטו, מה שמגביל את זמני ההנקה באופן משמעותי. החל מהיום השני תינוקות יונקים מבלים שעות על השד, ויונקים כמויות מעטות של קולוסטרום לאורך היממה. הקולוסטרום מאוד מרוכז ומכיל מרכיבים חשובים להגנה החיסונית של הילוד.
החלק המשמעותי בהנקה בימים הראשונים, אם כך, הוא לא הכמויות אלא הגירוי המתמשך לאורך היממה של השד.
יש חשיבות רבה לגירוי ולריקון של השד מכמה סיבות:
1. כדי שהילוד יוזן לאחר הלידה בטיפות החלב המרוכז, הקולוסטרום, העשיר בנוגדנים חשובים להגנה מפני שעדיין המערכת החיסונית שלו איננה בשלה (הינה ההבדל הראשון בין פורמולה לחלב אם, פורמולה היא נוסחה אחידה וחלב אם משתנה בהתאם לצרכים ההתפתחותיים של התינוק).
2. כדי שהאם לא תפתח גודש.
3. כדי שהמערכת העצבית תקבל מסרים, להתחיל לייצר את נפח החלב לפי הדרישה של היונק.
תינוקות שמפתחים צהבת חלשים יותר ולא מתעוררים מספיק לינוק, ואז נוצר מעגל של: תינוק חלש, לא מתעורר, יונק פחות, נחלש יותר, הבילי-רובין עולה. מנגד יש תינוקות שמפתחים צהבת של אי הנקה, כלומר לא יונקים מספיק ולא מפנים את הבילי-רובין העודף.
תינוק חלש יונק פחות טוב, אם אין יועצת הנקה שמנחה את האם בבית היולדות איך להתנהל עם ההנקה, הפוטו והצהבת, מהר מאוד בקבוקים  של פורמולה נכנסים לתמונה, ונפחי החלב של האם במקום שיעלו מתחילים לרדת.
תינוק שנמצא בפוטו, יוצא מהפוטו כל – 3 שעות להאכלה, והחלפת טיטול למשך כ- 20 דקות, במסגרת הזמן המוגבל הזה, מאוד קשה לבסס את ההנקה ואת משק החלב.

איך להתנהל כשהתינוק בפוטו, או חלש מדיי מכדי לינוק בעצמו:
שאיבה
ככלל בכל מצב שיש בעיה בהנקה, הדבר הראשון שחשוב לעשות הוא לדאוג לייצור חלב. לצורך זה קיימת המשאבה, אבל, בימים הראשונים, בזמן שהגוף מייצר קולוסטרום, קשה מאוד לשאוב, כך שהמטרה של השאיבה היא הגירוי של השד. אם זו לידה שניה, והאם הניקה בעבר, יתכן שהקולוסטרום יתחלף לחלב בשל מהר יותר ואז ניתן יהיה להפיק חלב בשאיבה מהר יותר.
אין צורך לשבת שעות עם המשאבה. עדיף זמנים קצובים בתדירות גבוהה יותר. בכל פעם שאת מתחילה לשאוב או לסחוט ידנית, רמת הפרולקטין (ההורמון שאחראי לייצור החלב) בגוף עולה, ולכן ככל שאת שואבת יותר פעמים (אפילו כמה דקות כל פעם) את שומרת על רמה גבוהה יותר של פרולקטין בדם לאורך היממה.
אם שאבת או שאת נותנת פורמולה, השתמשי בבקבוק פגים של שילב, הוא קטן, נוח וזול והזרימה שלו יחסית לא מהירה.
להלן לינק לסרטון שמראה איך לשאוב:
http://newborns.stanford.edu/Breastfeeding/MaxProduction.html

סחיטה ידנית
אם לא יוצא חלב בשאיבה עיסוי ידני וסחיטת חלב ידנית יהיו יעילים יותר מבחינת הוצאת טיפות הקולוסטרום המעטות והעברתם לתינוק, עד לכניסת החלב הבשל. הבעיה היא שזה לא כל כך פשוט לאימא לסחוט חלב ידנית, ורוב האימהות לא מסתדרות עם זה, אלא אם כן, קבלו הדרכה צמודה מיועצת הנקה, או התנסו בכך בלידות קודמות.
בכל מקרה לא כדאי להתייאש, וכל טיפת קולוסטרום שאת מצליחה לתת לתינוק שלך, זה המון.
לחברת מדלה יש כלי מיוחד לאיסוף קולוסטרום, שבו את יכולה לאסוף קולוסטרום במשך היום ולתת לילוד בכפית פלסטיק שהונחה במים רותחים.
להלן לינק לסרט על סחיטה ידנית:
http://newborns.stanford.edu/Breastfeeding/HandExpression.html

ההיצמדות של התינוק – הנקה ישירה
במסגרת הזמן שיש לך הניחי את התינוק קרוב לחזה ועזרי לו להתחבר. גם אם הוא לא מצליח לינוק החוויה של הקרבה לחזה, אם אפשר עור לעור, החום, הריח שלך וקצב הלב, מרגיעים את הילוד ומספקים לו ביטחון ו"זמן אימא" נטו.
התרכזי בחוויה של ה-ביחד ופחות בחיבור וביניקה. עדיף תינוק רגוע על החזה של אימא, מאימא עצבנית שמנסה ולא מצליחה להיניק.
הדאגה להצליח לחבר את התינוק היא משנית לעניין ייצור הפקת החלב מכיוון שברגע שהתינוק יצא מהפוטו או יהיה מסוגל לינוק בעצמו, אם לאימא לא יהיה מספיק חלב, הוא כנראה יעדיף להמשיך לשתות מבקבוק, בגלל הבדלי הזרימה.
לעומת זאת, אם לאימא יהיה חלב, אז ניתן יהיה בהדרגה להחזיר את התינוק להנקה ישירה, ואם לא הוא יוכל לקבל בהתחלה חלב שאוב ובהמשך אולי לינוק.
יותר קל להתמודד עם תינוק שלא ינק מאשר עם אימא שלא מייצרת מספיק חלב.
אם התינוק צריך לקבל בקבוק בין אם חלב שאוב ובין אם פורמולה, חשוב ביותר להקפיד על האכלה מבקבוק בדרך שהכי מדמה יניקה, מבחינת הזרימה וקצב האכלה.
אם שאבת או שאת נותנת פורמולה, השתמשי בבקבוק פגים של שילב, הוא קטן, נוח וזול והזרימה שלו יחסית קטנה.

תוספים להגברת חלב
במידה ואת מרגישה לאחר מספר ימים שהחלב הבשל לא נכנס, התייעצי עם יועצת הנקה לגבי  תוספים להגברת ייצור החלב.
תינוק עם צהבת שנמצא בפוטו ותינוק שכל יום דוקרים אותו, עובר עליו משהו וגם על ההורים שלו. חשוב מאוד לקבל עזרה מקצועית בתחום ההנקה ולאפשר לתינוק מקסימום מגע ישיר עם האימא האבא או קרוב משפחה.

לקריאה נוספת
הנקת תאומים הנקה בשילוב עם פורמולה/תחליף חלב אם יועצת הנקה ברמת השרון נורות אדומות בהנקה


« חזרה למאמרים